Menu

Pro-licens træner bliver ny sportslig leder i B1903

image Fra venstre: Formand, Benny Olsen, Sportslig leder Peer Hansen, Næstformand Ulrik Marchall
Af Mads Harder
16. november 2020 kl. 12:25
Ny sportslig leder for U12-senior starter 1. december

Efter godt to måneder uden en sportslig leder for ungdoms- og seniorholdene, har B1903 nu indgået en aftale med Peer Hansen fra 1. december. Peer har en lang karriere som cheftræner i diverse divisionsklubber og har den højeste trænerlicens i Danmark, Pro-licens. Peer er bl.a. også instruktør på DBU’s A-træneruddannelse. Dermed får klubben tilført en fodboldkapacitet fra øverste hylde, der kan være med at løfte udviklingen af B1903. Om ansættelsesprocessen siger B1903’s næstformand, Ulrik Marschall:

"Vi er glade for at have modtaget kvalificerede ansøgninger fra både interne og eksterne kandidater. Flere af dem tog vi samtaler med og selvom vi endte med at vælge en ekstern kandidat, er det dejligt at vide, at der blandt vores medlemmer er interesse for at være med til at videreudvikle klubben. Jeg er overbevist om, at alle i klubben vil få gavn af Peers arbejde som sportslig leder for ungdoms- og seniorholdene".

I forbindelse med ansættelsen af Peer, har klubben valgt at dele det sportslige ansvar i to, så der er en ansvarlig leder for børneholdene (Thomas Brando, red.) og en ansvarlig leder for ungdoms- og seniorholdene (Peer Hansen, red.). Disse to ledere skal arbejde tæt sammen i forhold til at sikre en glidende overgang fra børnefodbold til ungdomsfodbold. Derudover skal de stå for udviklingen af forskellige initiativer, der både kan gøre vores unge medlemmer dygtigere som fodboldspillere, men også som mennesker, der er en del af et hold, en årgang og en klub.

"Vi er meget glade for at det er lykkedes for os at få Peer med ’på holdet’ og at han har lyst til at bruge sine kompetencer til at videreudvikle klubben. Peer kan med sin erfaring, dels som spiller, licenstræner og DBU-instruktør, men også som leder, være med til at lede og inspirere klubbens egne trænere på tværs af hold og årgange, og dermed gøre – især – vores ungdomsspillerne til endnu bedre fodboldspillere uanset niveau", siger formand Benny Olsen.

Som sportslig leder får Peer mange opgaver, men et særligt fokusområde bliver trænersamarbejde og være synlig ude på banerne. Derfor kommer meget af Peers arbejde til at foregå ude på banerne, hvor han vil observere og være tilgængelig for sparring og dialog med trænere og spillere. Om sit nye job i B1903 siger Peer Hansen:

"Jeg glæder mig til at komme i gang med arbejdet i en historisk klub som B1903, som jeg har fulgt på sidelinjen i mange år. Alle spillere har lov til at være ambitiøse i forhold til det niveau, de spiller på, og jeg glæder mig til – sammen med trænerne – at være med til at gøre rammerne for alle spillere endnu bedre. Derudover håber jeg på, at jeg kan bruge min erfaring til at være sparringspartner for vores trænere, så de også oplever at de udvikler sig som trænere."

 

B1903 siger velkommen til Peer og vi glæder os til samarbejdet. 

 

 

Peer Hansens sportslige CV:

2015-2016:   Cheftræner FA 2000 Danmarksserien (2016 rykker op til 2 div.)

2013-2014:   Ass. træner Hvidovre IF 1 Div

2011-2012:   Cheftræner Frem Boldklub Danmarksserien (2012 rykker op til 2 div.)

2007-2011:    U21/Ass. træner Brøndby Superliga (2008 vinder DBU pokal, 2010 vinder reserveholdsrækken.)

2005-2006:   Cheftræner Fremad Amager. 1 Div.

2005-             Instruktør DBU.

2004-2005:    Ass. træner Fremad Amager 1 Div.

1996-2004:   Cheftræner FC Bornholm/Viking/RIK. Danmarksserien/kvalrækken

(oprykning fra kvalrækken 2002.)