Menu

B1903 søger sportslig leder til U12-senior

image
29. september 2020 kl. 10:12
B1903 slår nyoprettet stilling op

Ønsker du at blive en del af Boldklubben B1903 og varetage den daglige drift i fællesskab med klubbens børneleder og administrationschef, så er rollen som sportslig leder for udvikling af ungdomsholdene og støtte for seniorholdene måske noget for dig?

 

Hvem er vi?

B1903 er moderklub for FC København, og vi har en ambition om at kunne tilbyde et kvalificeret træningsmiljø med højt fodboldfagligt indhold til alle vores medlemmer, uanset om de ønsker at undersøge, hvor langt talentet kan bringe dem, at dygtiggøre sig sammen med kammeraterne eller spille ’for sjov’.

Klubben har fire fastansatte medarbejdere, der tilsammen sørger for, at den daglige drift og den sportslige linje bliver planlagt og afviklet til glæde for klubbens ca. 800 medlemmer. Administrationschefen, børnelederen og den nye leder for U12+ forventes at arbejde tæt sammen om sportslige og sociale tiltag i klubben, herunder et samlet årshjul for aktiviteter, markedsføring af forskellige tiltag, arrangementer og projekter samt deltagelse i diverse udvalgs- og bestyrelsesmøder.

 

Ansvarsområder og arbejdsopgaver:

I rollen som sportslig leder er der særlig fokus på den sportslige udvikling af alle klubbens ungdomshold fra U12 og op. Du er derfor med til at definere den sportslige linje, er ansvarlig for ansættelse af trænere fra U12 til 2. senior samt kontaktperson til FCK Talent og for andre klubber vedrørende spillerhenvendelser. 

Du formår at skabe et attraktivt træningsmiljø med fokus på høj fodboldfaglighed på tværs af årgange og niveauer og bidrager derigennem til både fastholdelse og tiltrækning af nye medlemmer. Du tilbringer meget tid på banerne i forbindelse med træning og kampe, er synlig i klubben og arbejder for at fremme udvikling af trænerne med løbende supervision og inspirationstræninger.  Derudover har du en særlig aktie i at sikre gode overgange fra børne- til ungdomsfodbold, hvilket sker i samarbejde med børnelederen, og igen fra ungdom til senior.

 

Hvem er du?

Du har relevant trænerefaring med ungdomshold og gerne også DBU’s A-trænerlicens. Derudover har du praktisk erfaring fra arbejde i en forening og er vant til at arbejde med MS Officepakken.

Vi forventer, at du er et udpræget klubmenneske med en synlig og visionær lederprofil. Du er passioneret og udadvendt, har let ved at skabe følgeskab og er god til at kommunikere med kolleger, trænere, medlemmer og forældre på skrift, en til en og i plenum. Det er desuden vigtigt, at du har fleksibel tilgang til de mangeartede opgaver, som arbejdet i en fodboldklub medfører, og at du deltager aktivt i den daglige drift i tæt samarbejde med klubbens børneleder og administrationschef.

 

Ansættelsesvilkår:

Stillingen er normeret til 20 timer om ugen og afvikles i det tidsrum, hvor der trænes og spilles kampe. Det er et selvstændigt job med mulighed for sportslig videreudvikling i et miljø med masser af medlemmer og fodbold i højsædet.

Det primære arbejdssted er på vores anlæg på Lyngbyvej 270 i Hellerup, hvor du får kontorfællesskab med børnelederen og administrationschefen. Du refererer direkte til bestyrelsen.

Løn og ansættelsesforhold fastsættes på baggrund af kvalifikationer og reguleres løbende.

Tiltrædelse: Snarest

 

Hvis du vil vide mere:

Kontakt ungdomsformand, Ulrik Marschall, (60686370), for yderligere information om stillingen.

Motiveret ansøgning med CV og trænercertifikater sendes til job@b1903.dk senest 20. oktober 2020.