Menu

B1903's ungtrænere

image Fra venstre: Otto (U10-træner), Alexander (U9-træner), Christian (U10-træner). Alle tre spiller selv på U17 i B1903
Af Mads Harder
30. november 2020 kl. 13:23
Når unge spillere lærer fra sig til børneholdene

B1903 har fået flere såkaldte ”ungtrænere” i klubben. Med det forstås unge mennesker, som selv spiller i klubben på U17, U19 eller et ungsenior-hold, som samtidig synes, at det er sjovt at være en del af et trænerteam på et af klubbens børnehold.

Ungtrænere giver en masse til klubben. Udover god træning til børnene er de også med til at supplere forældre-trænerne, og det kan også være, at det giver dem lyst til at gå trænervejen på sigt. Derudover giver det en masse til kulturen i klubben, at børnene kan spejle sig i de unge trænere og se op til dem, samt at det også binder klubben sammen på den måde, at de større spillere bakker op om de mindre spilleres træning. 

 

(Her ses Alexander fra U17 under en U9-træning)

 

Ungtrænerne er meget påskønnet og om Alexander fra U17, der hjælper til på U9, siger U9-træner Søren Ralkov: "Hver onsdag og lørdag får mere end 30 U9-spillere glæde af en af klubbens ungetrænere. Alexander bidrager hver uge loyalt med sin energi, sit gode humør og sin fodboldindsigt. Han er derfor medvirkende til, at U9-spillerne kan udvikle sig i nogle trygge rammer, hvor fodbolden leges ind. Alexander er en kæmpe gevinst for vores årgang, og U9-spillerne ser ham som en rollemodel og nyder at lytte til hans gode råd og kopiere hans tricks. Jeg håber virkelig, at Alexander nyder det ligeså meget som spillerne og os voksne trænere, og jeg håber, at han er motiveret til at fortsætte længe endnu".

 

Ovenstående påskønnelse er noget, der gælder alle ungtrænernes indsats, og netop omkring det med at være rollemodel er også noget, de unge trænere selv har lagt mærke til. Christian fra U17, der træner U10, husker tilbage på sin egen tid som børnespiller: "Jeg husker tydeligt, da jeg var miniput. Her havde jeg en U14-spiller ved navn Simon, som der på daværende tidspunkt var mit største idol. Jeg elskede at komme til træning og snakke med ham. Dette er også en af de ting, som jeg selv tager med til drengens træning i dag".

 

(U10-spillerne lytter opmærksomt til Christian, når han forklarer)

 

Frederik fra U19, som træner U13-2, har også lagt mærke til, hvordan at ens indsats som træner også kan ses på banen: "Det sjoveste ved at være træner er at arbejde med det, man elsker, nemlig fodbold. Det fedeste er 100%, når man siger noget til ungerne, og man kan se, de bruger det og at det virker! Fx en gang hvor jeg sagde til en U13-spiller, efter han havde misset et skud, at han skulle kigge op, før han skød, for at se hvor målmanden stod. Det næste skud han skød, kiggede han op og scorede. Det var super fedt!".

 

(Frederik evaluerer efter en øvelse med tre U13-spillere)

 

Udover Alexander, Christian og Frederik, så har vi også William fra U17, der træner U11, og Otto fra U17, som træner U10. Dertil kommer Oskar og Marcus fra U19, som træner hhv. U13 og står for målmandstræningen for U14/U15, samt at nogle ungseniorer fra 1. og 2. seniortruppen hjælper til på U17. Alle ungtrænerne yder en super indsats. 

 

(William  fra U17 er træner på U11)

 

(Otto fra U17 er træner på U10)