Menu

Årets træner i B1903

image Anders Nørskov, t.v. og Benny Olsen, B1903's formand, t.h.
16. december 2019 kl. 15:20
Anders Nørskov fra U13-2 er kåret til årets træner

Vanen tro har B1903 afholdt julefrokost for klubbens trænere og holdledere i B1903's restaurant. En hyggelig aften i godt selskab med flæskesteg, røverhistorier fra årets løb og en pakkeleg, der afslørede en godt udviklet "vinder-mentalitet" hos flere trænere.

I løbet af aftenen blev årets træner/leder 2019 også afsløret. Valget var faldet på Anders Nørskov fra U13-2.

Anders har misset meget få træninger og kampe de seneste mange år og man kan derfor være sikker på, at møder du ham udenfor B1903, er det ofte iført B1903-tøj. Enten er han på vej til træning eller så har han lige været til kamp med sit hold. Noget der understreger Anders' engagement er, at han till trods for at hans naturlige tilknytning til klubben (hans søn) valgte en anden sportsgren for et års tid siden, så fortsatte han som træner i B1903. 

Anders har, og har altid haft, en god anerkendende pædagogisk tilgang til de børn og unge mennesker han har haft med at gøre. Han er et inkluderende, roligt og behageligt menneske, som er vellidt af alle, han har kontakt med. 

Anders er ikke bange for "nye tider" og har altid bakket op om klubbens holdninger og værdier. Han har således været et fast holdepunkt og anker på en årgang, som ind imellem har været ude i lidt stormvejr. Og med hans brede skuldre har han været en af dem, der har været med til at skabe ro på årgangen både blandt spillere og forældre.
Anders er også altid opsøgende på at videreuddanne sig som træner. Han er formentlig den træner i klubben, som har deltaget i flest trænerkurser de seneste fire år. Syv C-kurser, to FCK-kurser og et B1-kursus er det blevet til. 
Om ham siger nogle af de børn og unge mennesker, som har haft ham som træner:
"Han er en god træner"
"Han er sød"
"Han er næsten altid i godt humør"
"Han har briller" :-D